چک لیست نظافت آشپزخانه با 5 مرحله ساده (ترفند اصولی)

آموزش و چک لیست نظافت آشپزخانه

هرکسی که دارای منزل باشد بدون شک به این موضوع پی برده است که نظافت آشپزخانه از مهم ترین مواردی است که باید در منزل به آن توجه کرد و ربطی به نوع و بزرگی آشپزخانه ندارد در منزل می توان گفت پر رفت آمد ترین بخش منزل مربوط به آشپزخانه می باشد، زیرا آشپزخانه مکانی برای طبخ و حتی محلی برای صرف غذا می باشد اگر این محل کثیف و به هم ریخته باشد می تواند مکانی شود برای جانوران که از کثیفی و غذاهای ریخته شده به وجود می آیند با این حال هیچ کس دوست ندارد در چنین منزلی زندگی کند.

در چندین سال قبل بیشتر خانه ها از یک اتاق به عنوان آشپزخانه استفاده می کردند ولی بعد از زیاد شدن جمعیت و کوچک تر شدن خانه و ایجاد خانه های آپارتمانی سازندگان خانه شروع به ساخت منزلی با آشپزخانه اپن کردند در آن اوایل مردم کم تر به این نوع مدل آشپزخانه ها علاقه نشان می دادند زیرا فضای خصوصی آشپز خانه قابل دید بود بعد از این نارضایتی ها سازندگان به فکر ساختن آشپزخانه دو قسمتی شدند که امروزه در بیشتر ساختمان ها به چشم می خورند که شامل یک بخش پذیرای و یک بخش پخت و پز می باشد.

البته مهم نیست برای شما که چه نوع آشپزخانه ای دارید شما عزیزان باید در نهایت بعد از یک آشپزی به جز شستن ظرف ها، دستی به سر و روی سایر قسمت های آشپزخانه بکشید برای تمیزی آشپزخانه مواردی هست که در ادامه همین مقاله برای شما عزیزان  بازگو خواهیم کرد.

چک لیست نظافت آشپزخانه

چک لیست نظافت آشپزخانه

بنا به توضیحات فوق و نیاز مبرم به نظافت آشپزخانه جهت از بین بردن بوی بد و تمیزی این بخش از منزل در ادامه برای شما عزیزان  چک لیست نظافت آشپزخانه را ارائه کردیم که می تونید در 5 مرحله نظافت آشپزخانه را انجام دهید با ما همراه باشد که درباره نظافت آشپزخانه بیشتر خواهیم گفت.

مهمترین وسایل نظافت آشپزخانه

برای هر قسمت آشپزخانه باید از مواد شوینده مخصوص آن قسمت استفاده کنید تا به مشکل برنخورید، مثلا برای تمیز کردن سینک ظرف شویی و هود می توانید از پاک کننده ای که مخصوص از بین بردن چربی است استفاده کنید، برای سطوح چوبی از پاک کننده های مخصوص استفاده کنید ، برای سطوح کف می توانید از اسپری مخصوص سرامیک یا سنگ پوش استفاده کنید یا گاهی اوقات برای تمیزی سطوح می توانید از تی، جارو برقی یا از پارچه خشک استفاده کنید.

ترفندهای نظافت آشپزخانه

بهترین ترفندهای نظافت آشپزخانه را ما در 5 مرحله ارائه کردیم که می توانید انها را به دقت و با رعایت نکات لازم انجام دهید و نظافت منزل خود را به بهترین نحو مدیریت کنید.

توجه: اگر نظافت آشپزخانه به هر دلیلی برای شما عزیزان خت و یا امکان پذیر نباشد پاک وین آماده ارسال نیروی خدماتی خانم و یا آقا کاربلد این کار را در سریعترین شمان ممکن برای شما انجام دهد.

نظافت آشپزخانه

مرحله‌ی اول: مرتب کردن آشپزخانه

شما در مرحله اول می توانید با مرتب کردن آشپزخانه کار خود را شروع کنید اول از همه باید لوازم اضافی  روی میز نهار خوری، کابینت یا روی اپن را بردارید تا کمی اطراف خود را خلوت کنید بعد از آن می توانید به کمد ها سر بزنید چون بارها دیده شده است که ما بسیاری از لوازم را که استفاده نمی کنیم و داخل کمد ها انبار می کنیم با این کار وسایل را مرتب کرده و هر وسیله را جای خود بگذارید.

سپس سراغ یخچال بروید چون ممکن است در طول روز یا هفته یک سری غذای مانده داشته باشید که احتمال دارد یک سری خوراکی ها فاسد شده باشند بعد از مرتب کردن داخل یخچال می توانید با یک دستمال مرطوب قفسه های یخچال را تمیز کنید تا براق شوند فقط باید خاطر نشان کنم که از وسایل شوینده شیمیایی برای تمیز کردن داخل یخچال استفاده نکنید چون این مواد باعث از بین بردن بهداشت داخل یخچال می شود و در نهایت باعث آلوده شده مواد غذایی می شود.

مرحله‌ی دوم: نوبت ضد عفونی ظروف آشپزخانه است

بعد از اینکه نظافت یخچال به پایان رسید نوبت به تمیزی و شستن ظرف ها می رسد که باید تمام ظروف را با مایع ظرف شویی و یا با مواد طبیعی مثل نمک و جوش شیرین بشورید برای این مورد باید سینک را پر از آب گرم کنید و ظروف را داخل آب قرار دهید سپس باید شوینده خود را داخل سینک بریزید و با اسکاچ شروع به شستن ظرف ها کنید.

بعد از شستن ظرف ها نوبت به خشک کردن می رسد که باید ظرف ها را روی یک پارچه خشک قرار دهید و سپس سینک ظرف شویی را می توانید با مایع ظرف شوی بشورید تا براق شود، برای براق کردن سطوح استیل، چینی یا سرامیک می توانید از نوشابه استفاده کنید بعد از استفاده به قدرت پاک کنندگی نوشابه پی خواهید برد.

مرحله سوم: نوبت شستشوی پنجره ها، دیوارها، کف آشپزخانه

برای شروع بهتر است ابتدا اگر پرده ای به پنجره ای آشپزخانه وصل کرده اید آن را در بیاورید و با ماشین لباسشویی پرد ها را بشوید، بعد از شستن پرده  نوبت تمیز کردن سقف و کنار های پنجره است که باید با وسواس خاصی این کار را انجام دهید، زیرا سقف و کناره های پنجره ممکن است به چربی غذا آلوده باشد که می توانید با  استفاده از یک شوینده این کار را انجام بدهید سپس اگر موکت، یا قالیچه ای دارید باید زیر آن را با جاروبرقی پاک کنید.

مرحله چهارم: تمیز کردن سطل زباله،سینک و شیر آلات:

در این مرحله باید برویم سراغ سطل زباله، سینک و شیر آلات، برای سطل زباله باید از نوعی کیسه پلاستیکی استفاده کنیم که به راحتی سوراخ نشود، برای شستن سینک و شیرآلات باید با شوینده خاصی که داریم به سراغ نقاطی برویم که محل تجمع آلودگی ها هستند.

مرحله پنجم: اضافه کردن وسایل جدید به دکوراسیون آشپزخانه

بعد از اتمام تمیزی آشپزخانه باید به چیدمان وسایل آشپزخانه فکر کنید چون یک سری وسایل ممکن است وجود داشته باشند که غیر قابل استفاده باشند یا یک سری وسایل را کم داشته باشید که برای خرید آن اقدام کنید تا آشپزخانه را به مکانی دلنشین و زیبا  در منزل تبدیل کنید.

خب به پایان آموزش نظافت آشپزخانه با 5 ترفند ویژه و راحت رشییم اگر شما هم به پاکیزگی منزل و آشپزخانه خود اهمیت می دهید می توانید از این آموزش کنم بگیرید. همچین اگر زمان برای نظافت ندارید می توانید از شرکت خدماتی نظافتی پاک وین کمک بگیرید تا با اعزام نیروی نظافتچی خانم و آقا تمامی منزل و یا آشپزخانه را برای شما تمیز کنند.

(1 امتیاز) - 5 از 5

این مقاله را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

⭐️ توجه: سایت پاک وین اجاره داده می شود! با مدیریت در ارتباط باشید.ارتباط از طریق واتساپ
+ +