4 روش رفع بوی بد دستشویی، چاه توالت و فاضلاب

رفع بوی بد دستشویی، توالت و فاضلاب

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که بار ها برای رفع بوی بد سرویس بهداشتی و نیز رفع بوی بد فاضلاب توالت منزل خود تلاش کرده و روش های مختلفی را برای این کار امتحان کرده باشید. گاهی اوقات این مشکل برطرف می شود و گاهی نیز با شکست مواجه می شوید. با ما همراه باشید تا در این مقاله روش های متفاوت، کارآمد و کم هزینه ای را برای رفع این دو مورد بررسی کنیم.

چگونه بوی بد سرویس بهداشتی و چاه توالت را از بین ببریم؟

به قول معروف پیشگیری بهتر از درمان است. اگر در پاکیزه نگه داشتن منزل خود کوشا باشید و سرویس بهداشتی، راه آب های حمام و آشپزخانه را در فواصل زمانی کوتاه تری تمیز کنید، این مکان های آلوده کمتر بو می دهند و شما نیز کمتر درگیر این مشکلات خواهید شد. با این حال ما به شما تکنیک هایی را آموزش می دهیم که به مقابله با این مشکل بپردازید.

زمانی که شما به ظرف شستن مشغول می شوید، چربی ها و باقیمانده غذای روی ظروف، در لوله فاضلاب گیر کرده و تجمع آن ها در طول زمان، باعث به وجود آمدن باکتری ها، آلودگی، قارچ و نیز بوی تعفن می شود.

محلول رفع بوی بد فاضلاب

رفع بوی بد دستشویی و فاضلاب در آپارتمان

تولید گاز سولفید هیدروژن باعث ایجاد بوی نامطبوع درون آپارتمان می شود. این بو ممکن است همیشگی یا موقت، غلیظ یا رقیق باشد. همان طور که برای شما هم پیش آمده، بویی مانند بوی ماهی یا تخم مرغ گندیده به مشامتان می رسد، که می تواند در هر نقطه ای از ساختمان مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی و یا حمام احساس شود.

راه حل های گوناگونی برای درمان قطعی بوی بد فاضلاب وجود دارد که با محصولات شیمیایی و یا خانگی می توان آن ها را برطرف نمود. دقت کنید که استفاده مدوام از شوینده های شیمیایی و صنعتی باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی خودتان و وسایل منزل می شود. به عنوان مثال لوله های فاضلاب دچار پوسیدگی می شوند. این محصولات برای کسانی که مشکلات تنفسی و آلرژی (آسم) دارند، به دلیل داشتن گاز و بوی زیاد و نامطبوع، بسیار مضر بوده و در مصرف آن ها باید احتیاط کنند. استفاده از ماسک و دستکش مناسب ضروری می باشد.

بیشتر بخوانید: نظافت راه پله

4 روش را که در برطرف کردن بوی بد فاضلاب موثر هستند با یکدیگر بررسی می کنیم.

 1. به کمک آب، سرکه و جوش شیرین

در این تکنیک شما فقط به نیم لیتر آب گرم، مقداری سرکه و کمی جوش شیرین نیاز دارید.

روش کار به این صورت است که 200 میلی لیتر سرکه را به نیم لیتر آب گرم اضافه می کنید و سپس 100 گرم جوش شیرین را با آن مخلوط می کنید. در این مرحله یک واکنش شیمیایی اتفاق می افتد و ترکیب شما شروع به تولید کف و حباب می کند. بلافاصله آن را داخل فاضلاب بریزید. بعد از گذشت 30 دقیقه یک لیتر آب جوش را درون فاضلاب ریخته و از بوی بد ناشی از فاضلاب آشپزخانه، حمام یا توالتتان خلاص شوید.

 1. پوست لیمو یا پرتقال، نمک و مقداری یخ

روشی بسیار آسان و کم هزینه برای رفع بوی بد فاضلاب توالت و آشپزخانه.

تکه های یخ را درون سینک آشپزخانه و یا در توالت ریخته و مقداری نمک به اطراف و درون لوله های فاضلاب بریزید. زمانی که یخ ها کاملا ذوب شده و همراه نمک به درون لوله ریخته شدند، مقداری پوست لیمو یا هر مرکبات دیگری که دارید درون آن رنده کنید. هرچقدر که احساس کردید لازم است، این کار را تکرار کنید تا آشپزخانه و توالت بوی مرکبات بدهند.

 1. ترکیب مخمر و آب

این ترکیب، ساده ولی موثر می باشد. تنها موادی که نیاز دارید مقداری پودر مخمر فوری و آب است.

یک لیوان آب جوش را با یک بسته پودر مخمر حل کنید و درون فاضلاب بریزید. اجازه دهید یک شب تا صبح بماند و بعد از آن یک لیتر آب گرم درون چاه بریزید. خواهید دید که با این تکنیک آسان و ارزان، بو های بد از بین می رود.

 1. مخلوطی از سرکه سفید و بکینگ سودا (جوش شیرین)

شاید شبیه به راهکار اول باشد اما فرایندی متفاوت دارد.

یک بسته جوش شیرین تازه را درون فاضلاب بریزید و یک فنجان سرکه سفید را به آن اضافه کنید. پس از گذشت 15 دقیقه مقداری آب به پایین بریزید و شاهد از بین رفتن بوهای ناخوشایند باشید.

چگونه بوی بد سرویس بهداشتی را از بین ببریم

چند نکته  مهم برای پیشگیری از پراکنده شدن بوی بد فاضلاب در خانه

هر چند وقت یک بار از روش های بالا استفاده کنید و به رفع بوی بد سرویس بهداشتی و همچنین رفع بوی بد فاضلاب توالت بپردازید.

از صابون های مخصوص برای شستن ظروف استفاده نکیند، چرا که باعث چسبیدن مواد غذایی به سطح داخلی لوله ها می شود. اما در نهایت با استفاده از جوش شیرین می توانید آن ها را برطرف کنید.

با راه حل های ساده ای که در پیش رو دارید می توانید یک آشپزخانه و سرویس بهداشتی تمیز و با بوی خوب داشته باشید. بهانه نیاورید و چند دقیقه از وقت خود را برای این کار گذاشته تا از دست این بو های بد رها شوید.

در ادامه به صورت کامل تر به نحوه شستوشو و از بین بردن بوی بد فاضلاب دستشویی می پردازیم.

بیشتر بخوانید: نظافت منزل

آیا می شود برای همیشه از شر بوی بد سرویس بهداشتی رها شد؟

با توجه به سبک زندگی امروزه و وجود توالت ها در درون منزل، اهمیت به نظافت این مکان بسیار مهم است. در گذشته توالت ها بیرون از خانه و در حیاط ساخته می شد. این کار مزیت بزرگی داشت و این بود که محیط خانه دور از باکتری، میکروب و بوی بد بود. به هرحال با وجود مواد شوینده ی مختلف و تکنیک های خانگی، می توان این مشکل را برطرف نمود.

اگر همه اعضای خانواده با یگدیگر همکاری کنند و مسئولیت این کار بر دوش یک نفر نباشد، می توانید همیشه از باکتری و بوی بد در امان باشید.

برای از بین بردن بوی بد توالت به سرکه، آب، الکل، آب پاش، جوش شیرین، آبلیمو، عطر و دستکش نیاز داریم.

علت بوی بد چاه توالت

روش های موجود برای تمیز کردن توالت

برای رفع بوی بد سرویس بهداشتی 9 راهکار متفاوت را برای شما توضیح می دهیم.

 1. استفاده از ترکیبات خوشبو کننده

آبلیمو، سرکه و جوش شیرین موادی هستند که به آن ها نیاز داریم. به مقدار یکسان آبلیمو و جوش شیرین را باهم ترکیب کنید تا خمیری نرم به دست آید. با یک فرچه کوچک مخلوط را در درز ها و مکان هایی که شستن آن ها سخت تر است بریزید. پس از گذشت 15 دقیقه مقداری سرکه را درون اسپری آب پاش ریخته و روی همان قسمت ها اسپری کنید. اجازه دهید این ترکیبات چند دقیقه بر روی مکان های مورد نظر بماند سپس با آب و شوینده مناسب، توالت را شسشتوشو دهید. با این کار هم بوی مطبوعی درون توالت می پیچد هم باکتری ها از بین می روند.

 1. استفاده از تهویه کننده های موجود در بازار

اگر توالت شما قابلیت نصب هواکش یا فن دارد حتما از آن استفاده کنید. با این کار هوای داخل سرویس بهداشتی به بیرون هدایت می شود. اگر این امکان برای شما فراهم نیست گاهی اوقات درب توالت را باز بگذارید تا گردش هوا درون آن صورت گیرد.

 1. به نظافت و پاکیزگی اهمیت دهید

توجه داشته باشید که همیشه بوی بد سرویس بهداشتی بخاطر فاضلاب ها نیست، بلکه ممکن است در اثر نظافت نادرست یا با فاصله طولانی باشد. حداقل در هفته دو بار توالت منزل خود را تمیز و پاکیزه کنید.

 1. اهمیت به نظافت دستشویی

یک دستکش مناسب بپوشید و 4 پیمانه سرکه را داخل سنگ دسشتویی بریزید و با فرچه آن را بشویید.

 1. نوشابه و از بین بردن جرم ها

تعجب نکنید، چرا که نوشابه با داشتن خاصیت اسیدی، گزینه مناسبی برای جرم زدایی سطح روشویی و سنگ توالت می باشد.

 1. درب چاه را بشویید

اهمیت به پاکیزه کردن این وسیله یکی از نکات مهم در جلوگیری از پخش شدن بوی نامطبوع در سرویس بهداشتی است که معمولا از آن غافل می شوند. هرچند وقت یک بار آن را بیرون بیاورید، با فرچه و شوینده مناسب جرم زدایی و پاکیزه کنید.

 1. استفاده از خوشبو کننده های خانگی

از بهترین و ساده ترین تکنیک ها استفاده از ترکیبات خانگی می باشد. مقداری آب و الکل را باهم ترکیب کرده و چند قطره عطر، اسانس یا روغن خوشبو به آن اضافه و در محیط اسپری کنید.

 1. یک روش خلاقانه

بر روی رول دستمال توالت مقداری عطر بپاشید. با این کار هر وقت یک برگ از آن استفاده و رول چرخیده شود، بوی خوشایندی از آن خارج می شود.

 1. پاشیدن عطر روی حباب لامپ

در این روش جالب مقداری ادکلن را روی حباب یا چراغ درون سرویس بهداشتی اسپری کنید تا زمانی که لامپ روشن شده و حبابش داغ می شود بوی مطبوع آن در فضا پراکنده شود.

در پایان به شما توصیه می کینم که برای رفع بوی بد سرویس بهداشتی و نیز رفع بوی بد فاضلاب توالت، هیچ گاه مواد شوینده صنعتی را با یکدیگر ترکیب نکنید. این کار بسیار خطرناک است و ترکیبات زیان آوری به وجود می آورد. با استفاده از همین چند روش خانگی می توانید به نظافت و تمیزی مکان های مورد نظر بپردازید.­­­­­­­

امید واریم این مقاله از سری مقالات پاک وین هم مورد پسند شما قرار گرفته باشد. اگر نظر و یا روش دارید و جواب گرفتید می توانید در بخش نظرات در راستای کمک به دیگر افراد به اشتراک بگذارید.

(1 امتیاز) - 5 از 5

این مقاله را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

⭐️ توجه: سایت پاک وین اجاره داده می شود! با مدیریت در ارتباط باشید.ارتباط از طریق واتساپ
+ +