20 ترفند و اصول خانه داری، تمیز کردن منزل و خانه + نکات

نکات خانه داری و تمیز کردن خانه و منزل

همه ما دوست داریم مکانی که در آن زندگی می کنیم همیشه تمیز باشد و زمان هایی که در آن مکان هستیم از تمیزی و بهدشتی بودن محیط لذت برده و حس خوبی را به خود منتقل کنیم.

خانه جزء مکان های مهم برای نظافت و تمیزی است که از دیرباز مد نظر همه بوده است، و همه ما سعی کرده ایم که نکاتی که می تواند خانه ای تمیزتر را برای ما ایجاد کند در نظر بگیریم، هر کدام از ما با اصولی که بتواند خانه را تمیزتر کنیم یا به عبارت دیگر نکته خانه داری آشنا هستیم اما کسی که دوست دارد بتواند در کار خانه خود به صورت بهتر و بر اساس اصول خانه داری برای تمیزی اقدام کند می تواند این نکات مود نظر جهت تمیزکاری را یاد بگیرد.

براي خانه داری و تميز كردن خانه از كجا شروع كنيم؟

در ادامه ما به ترفند و اصول تمیز کردن خانه یا منزل پرداختیم که می توانید مطالعه و انجام دهید. با مواری که ارائه کردیم به راحتی قادر خواهید بود به خوانه خود نظم و همه چیز را به راحتی در کمترین زمان تمیز کنید.

اصول خانه داری و تمیز کردن منزل

1. تمیزکردن کابینت چوبی

یکی از تکنیک های خانه داری در تمیز کردن مربوط به کابینت چوبی است، جنس کابینت چوبی طوری است که به راحتی لکه های چربی و همچنین لکه های روغن را بر روی سطح خود جمع
می کند، برای تمیز کردن کابینت چوبی در منزل بهتر است روغن گیاهی را با کمی جوش شیرین قاطی کند و از طریق مسواک که قابل استفاده نیست از این ترکیب برای کابینت ها استفاده کرده و کم کم مسواک را سطح چوب کابینت ها بزنید.

2. تمیزکردن لکه فرش

نکته خانه داری در ارتباط با لکه فرش این است که اگر لکه ای روی فرش قرار بگیرد می توانید ترکیب مایع صابون و هم چنین محلول هیدروژن پراکسید را هم به کار ببرید، و با ترکیب این دو ماده در کمترین وقت لکه های روی فرش را از بین ببرید.

3. تمیز کردن با لیمو

یکی از اصول خانه داری که می تواند در خیلی از مواقع به شما کمک کند این است که اگر تخته مخصوص خرد کردن گوشت، چاقو و … بعد از مدتی بوی خیلی نامطبوعی پیدا می کند، در این مواقع بهتر است به کمک یک تکه لیمو و مقداری نمک بوی بد را از بین ببرید.

4. تمیزکردن سر دوش آب

روی دوش آب بعد از مدتی موادی مانند آهک جا خوش می کند و اثرات این ماده ها بر روی دوش شکل جرم مانندی را ایجاد می کند، برای از بین بردن این جرم ها می توان از آب به همراه سرکه استفاده کرد، به این صورت که این مواد را در یک کیسه پلاستیکی ریخته و بعد سر دوش را در این پلاستیک قرار داده و محکم پلاستیک را ببندید، بعد از اینکه این کار انجام شد، زمانی حدود بیست دقیقه لازم است که دوش را تمیز کنید.

5. از بین بردن گرفتگی فاضلاب

مهارت های خانه داری در ارتباط با فاضلاب این است که زمانی که فاضلاب دچار گرفتگی می شود شما می توانید از مخلوط کردن جوش شیرین و سرکه استفاده کنید، به این صورت که اول مقداری جوش شیرین را به داخل فاضلاب ریخته، بعد از آن دو برابر جوش شیرینی که ریخته سرکه به آن اضافه کنید و این مواد را که اضافه کردید، از آب برای پاک کردن محلول از سطح فاضلاب استفاده نکنید تا حدود چند ساعت که محلول کار خود را انجام دهد بعد از آن فرد از آب گرم برای تمیزی استفاده کنید، و اصول خانه داری بهتر را رعایت کنید.

6. از بین بردن زنگ زدگی کابین دوش

نکته خانه داری دیگر این است که معمولا اگر در مکانی مرطوب وسیله ای قرار داشته باشد خیلی زودتر دچار زنگ زدگی می شود، کابین دوش یکی از این مکان ها است، البته شما به راحتی
می توانید برای از بین بردن این زنگ زدگی اقدام کند از این طریق که  سرکه سفید را روی قسمت هایی که زنگ زده بریزد، بعد از مسواک استفاده نشده برای استفاده در این سطح استفاده کرد، و بعد از آنکه این سطح تمیز شد از یک حوله کاغذی استفاده کرده و اگر زنگی روی سطح باقی مانده را پاک کرد.

7. تمیز کردن تشک

افراد در مواقعی که می خوابند تمام پوست بدنشان با سطح تشک در تماس است و در صورت کثیف بودن تشک احتمال اینکه میکروب و آلودگی به فرد منتقل شود زیاد است، برای جلوگیری از این مسأله فرد می تواند روی سطح تشک خود را با استفاده کردن از جوش شیرین و همچنین یک اسانس خوشبو تمیز کنید، بعد از کمی با جاروبرقی روی سطح تشک را تمیز کند و این اصول خانه داری را به کار ببرید.

8. تمیز کردن لکه های مبل

برای داشتن خانه داری مدرن باید تمیز بودن همه وسایل را مد نظر داشت و تکنیک های خانه داری را یاد بگیریم، معمولا وقتی لکه ای روی مبل قرار می گیرد با تصور اینکه شاید نتوان این لکه را به زودی برطرف کرد، دچار استرس می شویم. برای اینکه ماندگاری لکه بیشتر نشود بهتر است از کمی الکل و یک فرچه نرم به کار ببرید، در مواردی که اینگونه سطحی هستند می توانید با کمی الکل لکه را به راحتی از بین ببرید.

9.از بین بردن گرد و غبار

یکی از مهم ترین نکات خانه داری در ارتباط با زمانی است که گرد و غباری روی سطح دیوار یا خیلی جاهای دیگر به جا می ماند، می توانید با به کار بردن یک وسیله مانند جوراب پشمی و یک تی سطح غباری که وجود دارد را به راحت از بین ببرید.

10. تمیزکردن کفش

برای همه ما پیش آمده که کفش های مان بعد از مدت کوتاهی به خصوص اگر رنگ دور قاب کفش سفید باشد رنگ کفش تیره و کثیف می شود، برای اینکه بتوان این کثیفی و تغییر رنگ سفیدی را از بین برد بهتر است ازماده شیشه شوی یا کمی خمیر دندان استفاده کنید، در خیلی موارد لاک پاک کن هم کاملا مناسب است.

11. تمیزکردن حفاظ ها و شیارها

همانطور که گفتیم رعایت اصول خانه داری برای داشتن یک خانه تمیز بسیار مهم است اما برخی از خانم ها فکرش را هم نمی کنند که ممکن است چه جاهایی در خانه کثیف شود. یکی از این فضاها حفاظ ها و شیارها است، برای اینکه این فضاها را بتوان به راحتی تمیز کرد، بهتر است از انبر استفاده کنید به این صورت که با انبری که دو طرف آن را با یک لیف پوشانده این سطوح را پاک کنید.

12. تمیز کردن پنجره

نکته خبرای پاک کردن پنجره این است که فرد از سرکه استفاده کند و به این صورت هم خاک های موجود در سطح پنجره را پاک کند و  هم به اینکه فشار زیادی به سطح پنجره بیاورد نیازی نباشد، ، هم چنین سر که سفید و آب داغ نیز خیلی موثر است، اگر در یک هوای آفتابی پنجره را پاک نکند بهتر است زیرا جای لکه هایی به دلیل تابش آفتاب می ماند.

13.تمیز کردن آرام پز

یکی دیگر از اصول خانه داری این است که اگر  بعد از مدتی از استفاده کردن آرام پز مواد غذایی و چربی ها به صروت جرم در آن قرار گرفتند می توانید برای اینکه این مواد را پاک کرد از پودری مانند پودر رخشا استفاده کنید.

14.تمیز کردن دیوار

درارتباط با پاک کردن لکه از روی دیوار است، اگر روی دیوار با لکه مداد رنگی و… کثیف شده باشد بهتر است از اسفنج و دستمال حوله ای برای اینکه لکه ها به راحتی پاک شود استفاده کنید، اگر روی دیوار جوهر ریخته، از کمی آب لیمو استفاده کرد و بعد از چند دقیقه آن را پاک کرد.

15.تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی

می توان برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی از حرارت آب استفاده کرد و آب داغ را را به داخل ماشین ریخته، بهتر است از مواد شوینده صنعتی استفاده نکنید و برای تمیزی از پارچه استفاده کرد و کمی سرکه سفید و آب لیمو نیز می تواند به او کمک کند.

16.تمیز کردن فر

در هنگام درست کردن غذاهای چرب بعد از مدتی سطح داخل فر به شدت جرم می گیرد و کثیف
می شود و لکه های چربی روی سطوح آن می ماند که اگر به زودی تمیز نشود احتمال اینکه برای مدت زیادی این لکه ها بماند زیاد می شود، برای اینکه از این کار جلوگیری شود، می توانید از کمی جوش شیرین و سرکه سفید استفاده کند و سطح دورن فر را پاک کند و این اصول خانه داری را برای تمیز کردن محیط خانه خود نیز به کار ببرد.

17.تمیز کردن فاصله بین کاشی و سرامیک

در خیلی موارد پیش آمده که سطوح بین کاشی و سرامیک دچار جرم شده و چهره و محیط بدی را ایجاد کرده است، برای اینکه این سطوح پاک شود فرد می تواند از دوغاب استفاده کند و سپس بین کاشی ها اگر فاصله ای وجود دارد با دستمالی دوغاب را پاک کرد.

18.تمیز کردن مشعل اجاق گاز

نکته خانه داری دیگر در ارتباط با تمیز کردن گاز است، اگر روی شعله های اجاق گاز کثیف می ود میتوان این مشعل را در یک ظرف آمونیاک قرار داد و بعد از اینکه نیم ساعت مشعل در این ظرف بود  آن را پا ک کند و بشوید.

19.تمیز کردن ظروف زنگ زده

اگر ظرفی زنگ زده است بهتر است از موادی مانند روغن نباتی و.. استفاده کنید به این صورت که در ابتدا روغن را روی ظرف ریخته و بعد روی روغن و ظرف نمک بریزد و در آخر با یک تکه سیب زمینی که نصف کرده است روی ظرف را پاک کنید.

20.تمیز کردن شکاف ها

تجربیات خانه داری مفید برای سطح شکاف ها نیز وجود دارد، خیلی مواقع افراد نمی توانند شکاف های بین در و.. را با جاروبرقی تمیز کنند و  این به دغدغه ای برای آنها تبدیل می شود، برای جلوگیری از این کارمی توانید لوله مقوایی درست کنید و آن را روی لوله جاروبرقی گذاشته و این کار را به راحتی انجام دهید.

خب به پایان این مقاله از سری مقالات نظافت منزل و تمیز کردن خانه و منزل رسیدیم امدی واریم با استفاده از این نکات بتوانید تمیزی را به خانه خود بیاورید.

(1 امتیاز) - 5 از 5

این مقاله را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

⭐️ توجه: این سایت با قیمت 8 میلیون تومان به فروش می رسد! (بازدید + رتبه خوب)09148386288
+ +